Metody na wykwity i naloty na murze
Wykwity na cegle – Jak zapobiec? Jak usunąć?
Czynniki wywołujące wykwity solne:
WODA Jest wiodącym czynnikiem wywołującym powstawanie wykwitów w konstrukcji budowlanej. Do muru jest wprowadzana woda technologiczna wraz z betonem lub zaprawami budowlanymi a także przez mniejsze i większe nieszczelności (pęknięte fugi, uszkodzone tynki, słabo przyczepne zaprawy, itd.). Perkolacja wody pod wpływem grawitacji, parowanie i podciąganie kapilarne powoduje wymywanie z muru łatwo rozpuszczalnych związków chemicznych ciągłym lub periodycznie zmiennym strumieniem rozpuszczalnika (wody).
SKŁADNIKI ZAPRAW MURARSKICH
Własności zapraw muszą być dostosowane do nasiąkliwości cegły. Zaprawy reklamowane jako zaprawy z trasem często oparte są o pucolanę zawierającą rozpuszczalne związki siarki. Pucolana jest pyłem lub bardzo drobnym popiołem odzyskiwanym ze spalin wielkich kotłowni. W przypadku stosowania gotowych zapraw murarskich należy zwrócić uwagę na jej precyzyjne przygotowanie zgodnie z wytycznymi producenta. Zaprawy wykonywane indywidualnie należy sporządzać z cementów niezawierających soli rozpuszczalnych, piasków i żwirów płukanych oraz wody o niskiej zawartości soli rozpuszczalnych. Jedną z najważniejszych właściwości zaprawy w stanie utwardzonym jest jej przyczepność do podłoża oraz przepuszczalność. Nie stosować plastyfikatorów, które napowietrzają spoiny i osłabiają jej przyczepność do podłoża. Zaleca się dodawanie wapna do zaprawy który zwiększa szczelność spoiny i przyczepność do podłoża. Im większy jest obszar cegły pokryty przez zaprawę tym jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wykwitów. Większość stosowanych obecnie zapraw posiada słabą przyczepność do cegły co powoduje, że mury elewacyjne łatwo chłoną wilgoć z otoczenia, „nie potrafią” szybko odprowadzić wody do otoczenia ponieważ zawierają dużą ilość cementu.NIEWŁAŚCIWA TECHNOLOGIA MURARSKA
W ścianach elewacyjnych – niezabezpieczonych na warunki atmosferyczne należy unikać murowania na puste lub cofnięte spoiny (zagłębione, niestykające się z brzegiem cegły). W niewypełnionych spoinach gromadzić się będzie woda opadowa, która przedostaje się w głąb muru i powoduje powstawanie wykwitów, a nawet osłabienie całej konstrukcji. W murach elewacyjnych należy zapewnić cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji ściany. Możliwość szybkiego odprowadzenia wilgoci uniemożliwi wypłukiwanie soli. Mury elewacyjne należy zabezpieczyć przed przedostawaniem się wody do jego wnętrza, głównie dzięki szczelnym połączeniom murarskim oraz fachowo wykonanym obróbkom blacharskim.
Proste metody likwidacji wykwitów
- Zaleca się mechaniczne oczyszczanie cegieł poprzez szczotkowanie na sucho za pomocą miękkiej szczotki.
- Zmywanie muru ciepłą wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej.
- Wszelkie środki chemiczne aplikować na czyste, bardzo suche mury przy czym należy pamiętać, że użycie środków chemicznych do czyszczenia wykwitów może doprowadzić do jeszcze większych przebarwień na elewacji,
Zapobieganie powstawania wykwitów
- Elementy murowe, np. cegły, powinny mieć małą nasiąkliwość.
- Wszystkie materiały budowlane przed wbudowaniem chronić przed zawilgoceniem, np. po rozpakowaniu z foliowego opakowania palety elementy murowe powinny być niezwłocznie wbudowane.
- Stosować skuteczne hydroizolacje od strony podłoża aby zapobiegać wnikaniu do muru wody z gruntu.
- Zabezpieczenia przed wodą z atmosfery włącznie z rozwiązaniem cokołów powinny być przemyślane na etapie projektu i później konsekwentnie wykonane.
- Stosowanie środków hydrofobowych na mokre i nieoczyszczone powierzchnie jest przyczyną złuszczeń i pęknięć lica cegieł.
Opracowanie: Inż. Ryszard Belak – Konsultant technologiczny Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych „CERBUD” – KRS 15430.