Ceramika w budownictwie pasywnym
7 lat temuBudownictwo pasywne to nowa koncepcja w podejściu do oszczędzania energii. Tylko wyroby ceramiczne są optymalnym rozwiązaniem w technologii budowania w odniesieniu do warunków klimatycznych, jakie panują w Polsce w tym przede wszystkim dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wnętrza (tylko 15 kWh/m2 rok) oznacza to, że w czasie sezonu grzewczego do ogrzania 1 m2 mieszkania potrzebujemy jedynie 15 kWh. Odpowiada to spaleniu 1,5 l oleju opałowego, 1,7 m3 gazu lub 2,3 kg węgla. Dla porównania budynki konwencjonalne wymagają 8-krotnie większego nakładu na ogrzewanie.
Wznoszenie ścian z wyrobów ceramicznych gwarantuje dobry mikroklimat temperaturowy i wilgotnościowy, budowle są energooszczędne i stabilizują trwałość konstrukcji przegrody budowlanej. Materiały ceramiczne jakie można stosować do budowy każdego rodzaju obiektu pozwalają na osiągnięcie korzyści użytkowych. Tylko wyroby ceramiczne pozwalają na ujarzmienie ruchu wilgoci poprzez tzw. opór dyfuzyjny bez konieczności stosowania drogich systemów wentylacyjnych (klimatyzacji) w budowlach.
Dom pasywny to już nie tylko rozwiązanie ekologiczne – przebywanie w naturalnej i przyjaznej przestrzeni, ale także korzyści ekonomiczne. Idea domu pasywnego nie narzuca nam wprowadzenia dodatkowych, drogich rozwiązań technologicznych. Okazuje się, że możliwa jest poprawa parametrów elementów i systemów już istniejących w każdym budynku. Oznacza to, że walory użytkowe jakie reprezentują domy wzniesione z wyrobów ceramicznych spełniają wymagania domu pasywnego.
Niezwykle korzystnym jest zastosowanie do ścian zewnętrznych wyrobów ceramicznych ze względu na ich wyjątkowe własności. Realizacja ścian z wyrobów ceramicznych to nie tylko wygoda w dowolnym komponowaniu elementów ścian ale wykorzystywanie specyficznych własności tworzywa takich jak wysoka skuteczność w zakresie izolacji termicznej i akustycznej.
Tylko wyroby ceramiczn posiadają wysoką porowatość względną i niską gęstość pozorną co pozwala na osiągnięcie najważniejszego efektu jakim jest termoizolacyjność ścian ale także parochłonność, paroprzepuszczalność, dyfuzję wilgoci. Mikroporowatość umożliwa dyfuzję pary wodnej powszechnie określaną paroprzepuszczalnością i jest to związane z kapilarnością tworzywa ceramicznego. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż rdzeń muru znajduje się w ciepłej trefie, poza trefą przemarzania, natomiast mur wewnętrzny nagrzewa się razem z pomieszczeniem i ma tę samą temperaturę co powietrze wewnątrz, stwarzając określony komfort temperaturowy. Występująca średnia różnica temperatur w objętości muru między latem a zimą zapewnia stabilność temperaturową – zdolność do akumulacji ciepła. Wyroby ceramiczne charakteryzują się korzystną dla układu grzewczego pojemnością cieplną (podobnie jak piec kaflowy) i stabilizują tym samym pracę układu grzewczego. W murach ceramicznych nie następuje skraplanie się pary wodnej w objętości muru.
inż. Ryszard Belak – konsultant Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych w Zaklikowie KRS 0000015430
Zapraszamy do zapozania się z naszymi produktami.